PORADY TRZODA

PORADY EKSPERTA – TRZODA CHLEWNA – Na co warto zwrócić uwagę przy bilansowaniu pasz

Wielu z nas zapomina jak ważnym czynnikiem w żywieniu trzody jest odpowiednie bilansowanie paszy. Jak wiemy w zależności od celu hodowli i efektów jakie chcemy osiągnąć, będziemy zakładali różne parametry paszy. Kluczowe jest również stosowanie odpowiedniej paszy dla odpowiedniej grupy zwierząt.

Może wydawać się to śmieszne jednakże wśród hodowców wciąż można usłyszeć opinie, że locha to zje wszystko i zarówno dla loszek, loch prośnych, karmiących stosowany jest jeden rodzaj paszy.

Surowce standaryzowane takie jak śruta sojowa, HP300 czy śruta rzepakowa nie wymagają częstych badań laboratoryjnych natomiast zboża jak najbardziej.

 

Jak wiemy na zawartość białka ma wpływ wiele czynników począwszy od odmiany, zastosowanego nawożenia i ochrony przeciw grzybowej jak również warunków w jakich przeprowadzany był zbiór. Dlatego zaleca się badanie każdej nowo zakupionej partii surowca.

W tym miejscu pojawia się doradca żywieniowy, który na podstawie informacji z laboratorium jak również konsultacji z producentem zbilansuje dawkę żywieniową. Następnie wyśle próbę ją do analizy w laboratorium. Na podstawie otrzymanych wyników badania i w razie konieczności poprawia recepturę oraz ponownie wysyła paszę do badania.

 

 

Firma Agrocentrum posiada dwa nowoczesne laboratoria.

 

Zlokalizowane przy wytwórniach w Kałęczynie i Grajewie, w których wykwalifikowany personel pracuje cała dobę, a na precyzyjne wyniki czeka się nierzadko krócej niż jeden dzień.
Oprócz bilansowania paszy ważne jest również stosowanie dodatków wiążących mikotoksyny, zakwaszaczy i tłuszczów.
Mikoabsorbenty neutralizują niekorzystne działanie toksyn wytwarzanych przez niektóre gatunki grzybów. Szczególnie jeśli mamy zboże z zakupu i nie wiemy jakie zabiegi przeciwgrzybowe były stosowane w procesie produkcji. Stosowanie mikoabsorbentów jest bardzo ważne w żywieniu loch.
Zakwaszacze również odgrywają ważną rolę w żywieniu. Mają działanie konserwujące jak również antybakteryjne. Stabilizują poziom pH w paszy (więcej powiemy w kolejnym artykule).

Tłuszcze w tym olej zarówno sojowy jak i rzepakowy w żywieniu trzody ma duży wpływ na wykorzystanie paszy (FCR), a ich wartość energetyczna je bardzo podobna. Jedynie w żywieniu loch nie jest zalecane stosowanie oleju sojowego ze względu na masowe stosowanie glifosatów w uprawie soi, które mają wpływ na rozrodczość. W produkcji pasz używany jest również olej rybny, jako składnik paszy ma silne właściwości jako atraktor smaku (nęci zwierzęta) jednakże ze względu na dużą niestabilność i łatwość z jaką ulega zepsuciu (szczególnie latem) jego stosowanie jest ograniczone. W żywieniu trzody stosowane są również tłuszcze w postaci smalcu. Głównie w dużych paszarniach ponieważ wymaga on używania instalacji do podgrzewania i mieszania zapewniających jego płynność.
Przy bilansowaniu pasz watro zwrócić również uwagę na skład stosowanych koncentratów lub premiksów farmerskich. Sprawdzić czy w swoim składzie mają odpowiednią ilość mikroelementów, witamin dla grupy zwierząt, którą będziemy żywili. Warto sprawdzić czy są one odpowiednie dla genetyki zwierząt przez nas hodowanej.
Agrocentrum oferuje szeroką gamę produktów MegaVit zwracając szczególną uwagę na indywidualne potrzeby współpracujących z nami gospodarstw. W ramach współpracy oferuje profesjonalne doradztwo w zakresie żywienia zarówno na sucho jak i na mokro.

Doradca Żywieniowy ds. Trzody Chlewnej
Andrzej Skocki

Dane rejestracyjne

Sąd Rejonowy w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy
KRS: 0000047639

ISO 22000:2005

Wytwórnie Pasz:

Agrocentrum Sp. z o.o.
Kałęczyn 8, 12-200 Pisz
ul. Elewatorska 5, 19-203 Grajewo

NIP: 721-000-13-34,
REGON: 450020758
Kapitał zakładowy: 1.700.000 PLN

Adres:

Agrocentrum Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 1, 18-500 Kolno

centrala - tel. +48 87 424 17 60
fax: +48 87 424 17 99
e-mail: biuro@agrocentrum.pl