Wraz z nadejściem wysokich temperatur, przed hodowcami pojawia się co roku nie lada wyzwanie, jakim jest walka ze stresem cieplnym u bydła. Zignorowanie problemu stresu cieplnego u krów lub potraktowanie go w sposób lekceważący może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje, znacznie odbijające się na wyniku ekonomicznym hodowli.
Bezpośrednimi czynnikami powodującymi stres cieplny u bydła, krów mlecznych jest wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza. Te dwa elementy, tworzą w oborze swoisty „mikroklimat”, który przyczynia się do spadków wydajności oraz wzrostu zaburzeń zdrowotnych u krów.
W takich warunkach zwierzę ma bardzo duże problemy z odprowadzeniem nadmiaru ciepła z organizmu.
Ponadto osusza się błona śluzowa, przez co znacząco zwiększa się podatność organizmu na infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Jeśli dodamy do tego spadek poziomu pobrania paszy oraz bierność hodowcy to droga do zmniejszonych zysków z hodowli bydła mlecznego zamienia się w autostradę.
5 szybkich sposobów na walkę ze stresem cieplnym u bydła:
Pamiętaj o wodzie
Sposobów na walkę ze stresem cieplnym u krów jest kilka. Podstawą jest zapewnienie stałego dostępu do czystej wody. Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie do wody elektrolitów, które wspomogą proces nawadniania organizmu oraz uzupełniają niedobory podstawowych makroelementów.
Zapewnij wentylację
Wysokie temperatury oraz wzrost wilgotności powietrza wiążą się również z mniejszym pobraniem paszy. Ważne jest, aby zachęcić krowy do dłuższego przebywania przy stole paszowym. Wentylatory, które montuje się, kierując je w stronę stołu paszowego sprawią, że bydło będzie chętniej podążało właśnie w tym kierunku. Instaluje się również w oborach systemy natryskowe, najczęściej w postaci kurtyn wodnych.
Stosuj dodatki paszowe
Wpływ na poziom pobrania TMR mają również zdolności trawienne krów. Z pomocą mogą nam przyjść dodatki paszowe, takie jak Rumba Active. Jest to unikalne połączenie żywych kultur drożdży oraz oligosacharydów mannanu.
W preparacie znajdziemy także wyciągi z oregano, goździków, cynamonu i chili. Staranne dobranie poszczególnych komponentów sprawia, że flora bakteryjna żwacza się stabilizuje, a pH powraca do poziomi 6,2, poprawiając tym samym pobranie paszy.
Ograniczane przeżuwania skutkuje mniejszym wydzielaniem śliny, co wiąże się z ograniczoną produkcją kwaśnego węglanu sodu. Rozwiązaniem tego problemu jest Agro Bufor TYTAN, który poza uzupełnieniem wspomnianej substancji, wprowadza do dawki naturalny bufor pochodzący z alg morskich, zabezpieczający żwacz przed spadkiem pH.
Kolejnym preparatem, który pomoże w walce ze stresem cieplnym jest tzw. tłuszcz chroniony czyli AgroFat. Są to kwasy tłuszczowe typu inert, a ich główną cechą jest obojętność na fermentację żwaczową. Wiąże się to z dostarczaniem krowie energii, bez podnoszenia temperatury, co towarzyszy procesom trawiennym zachodzącym w żwaczu.
Zadbaj o jakość zadawanej paszy
Nieodzownym elementem, który pomoże przetrwać krowom ciepłe miesiące, jest także dbałość o jakość zadawanej paszy. Struktura TMR powinna uniemożliwiać segregowanie paszy przy stole oraz wpływać na pobudzanie żwacza. Nie ulegajmy jednak pokusie dodawania do pasz objętościowych dużych ilości wody w celu zapobiegania sortowania TMRu. Wprawdzie „sklei” to podaną paszę, ale tym samym sprawi, że jej temperatura w upalne dni będzie gwałtownie rosnąć.
Zwiększ częstotliwość podawania paszy
Warto także wziąć pod uwagę częstsze podawania paszy, a w mniejszych ilościach. Z racji na obniżanie temperatury powietrza od godzin wieczornych, zadbajmy również aby nocą stół paszowy nie świecił pustkami, co na pewno wpłynie na zmniejszenie produkcji mleka.
Wymienione sposoby na walkę ze stresem cieplnym są w stanie znacząco zniwelować skutki wysokich temperatur w oborze. Jeśli dodamy do tego czujność hodowcy i jego szybką reakcję to mamy duże szanse na wyjście z tej walki zwycięsko, bez ponoszenia kosztów związanych ze spadkiem wydajności oraz zaburzeniami zdrowotnymi stada.
Mieczysław Rodziewicz
Doradca Żywieniowy
Szukasz najlepszych rozwiązań dla swojego stada – zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.
https://agrocentrum.pl/kontakt/bydlo/