Wysokowydajne krowy o intensywnym metabolizmie wydzielają dużo ciepła. Ujemne temperatury otoczenia nie są im straszne. W suchych, prawidłowo wentylowanych oborach krowy świetnie sobie radzą. Warto jednak zadbać o odpowiednio zbilansowane dawki pokarmowe i dobry klimat w oborze.
Żywienie krów zimą
Trudno szukać różnic pomiędzy żywieniem bydła w okresie zimowym, a letnim. Oczywiście różnice te będą istotne dla gospodarstw, które utrzymują bydło mleczne na pastwiskach, lecz dla systemu zadawania pasz PMR czy też TMR zmiany te będą nieznaczne.
Zima stawia organizmowi krowy wyższe wymagania w zakresie przemian metabolicznych, zatem poziom żywienia musi to uwzględniać. Ponadto niezależnie od pory roku, karmiąc krowę żywimy mikroflorę jej żwacza, która nie znosi zmian swego środowiska. Dlatego należałoby wiosną, latem, jesienią i zimą żywić zwierzęta paszami o podobnym składzie. Różnicując tylko liczbę dodatków ze względu na stan fizjologiczny i produkcyjność. Skarmiane pasze muszą być najlepszej jakości, o znanej wartości odżywczej.
Krowy mleczne z samych pasz objętościowych są w stanie wyprodukować 18 litrów mleka na dobę. Pozostała część bieżącej produkcji musi zostać uzupełniona z dodatkowych pasz.
Dla optymalnego bilansu dawki pokarmowej niezbędna jest analiza pasz objętościowych dostępnych w gospodarstwie. Na podstawie wyznaczonych parametrów należy określić dawki w dodatkowe składniki pokarmowe. Dzięki temu umożliwimy zwierzętom dłuższą rentowną produkcję bez pobierania składników pokarmowych z własnego organizmu. Unikniemy chorób metabolicznych, zadbamy o kolejną skuteczną ciążę.
Zadbaj o dobrostan swojego stada!
Krowom nie sprzyjają: wilgoć, przeciągi i niedostateczna wymiana powietrza. Wilgotność względna we wnętrzu budynku powinna mieścić się w granicach 60-80%, a szybkość przepływu powietrza w zimie nie powinna przekraczać 0,3 m/s.
Zakres temperatur tolerowany przez bydło to od -7 °C do 18 °C
Dla krów będących w laktacji optymalna temperatura wynosi 4-16 °C
Wymienione parametry muszą być spełnione łącznie. Preferuje się obory z kurtynami z tworzyw sztucznych zamiast ścian bocznych i z otwartą kalenicą dla lepszej wentylacji.
W źle wentylowanych oborach, zbyt zimnych i wilgotnych lub zbyt ciepłych i dusznych rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze. Zmniejsza się zdrowotność stada. Krowy łatwo zapadają na schorzenia układu oddechowego i grzybice. W oborach ściołowych należy zadbać o odpowiednio grubą warstwę suchej ściółki, a w bezściołowych – suchych i wygodnych mat w części legowiskowej.
Ważne jest aby zapewnić stały dostęp do czystej i niezamarzniętej wody w poidłach. Rozwiązaniem są izolowane poidła, wyposażone w przewody grzewcze.
Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do wyprodukowania dużych ilości mleka. Optymalny okres, podczas którego krowy powinny mieć zapewnione oświetlanie to 16 godzin. Wiąże się to z dodatkowym doświetlaniem pomieszczeń w ciągu zimy. Dodatkowe oświetlenie zapewnia wyższe pobranie paszy oraz większą produkcję mleka.
Masz pytania, potrzebujesz pomocy, zapraszamy do kontaktu.