Ania i Michał Krajewscy prowadzą gospodarstwo rolne o profilu produkcja bydła mlecznego. Partnerstwo, właściwy podział obowiązków i wspólna ciężka praca to klucz do sukcesu hodowców z Krajewa Białego w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie.
Prezentujemy trzeci odcinek z serii Blisko hodowcy. Piotr Szybiński dyrektor działu bydła w Grupie Agrocentrum wspólnie z Tomaszem Kaliszewskim doradcą żywieniowym odwiedzili hodowców na Podlasiu.
Początki hodowli bydła mlecznego
Michał przejął gospodarstwo po rodzicach w 2006 roku. Młody wówczas hodowca postanowił zmienić profil produkcji na bydło mleczne, dotychczas rodzice zajmowali się hodowlą owiec. Było to nie lada wyzwanie, zaczynał przecież od początku. Z pomocą przyszła mu Ania. W 2013 młodzi wzięli ślub i gospodarstwo rozwinęło skrzydła. Zwiększyło się pogłowie sztuk bydła mlecznego, a produkcja mleka rosła. W 2018 oddano do użytku wolnostanowiskową oborę, która mieściła 100 krów dojnych. Obiekt wyposażono w halę udojową typu rybia ość 2×9, stacje paszowe, pracują również roboty do podgarniania i czyszczenia ruszt.
Wydajność stada oscyluje w granicach 10 tys. kg mleka, o parametrach: białko – 3,6%, tłuszcz –4,1%.
Krajewscy gospodarują na ok. 60 ha. Struktura zasiewów gospodarstwa rolnego rozkłada się mniej więcej po połowie na użytki zielone i kukurydzę. Pasze treściwe pochodzą z zakupu.
Kobiety w rolnictwie
Kobiety w rodzinie Krajewskich odgrywają istotną rolę, w końcu dominują w domu rodzinnym. Ania i Michał mają trzy córki: Zosię, Alicję i Apolonię. Dziewczynki mają 8, 6 i 2,5 roku.
„Trzy córki to nasza duma. Mamy nadzieję, że będą kontynuować nasze dzieło” – mówi Ania
Nasza najstarsza córka chętnie pomaga nam w gospodarstwie np. odpaja cielęta. Dziewczynki towarzyszą również tacie w pracach polowych, razem zbierają trawę, czy też kukurydzę.
Ania pochodzi z rodziny z tradycjami hodowli bydła mlecznego. Pracy w rolnictwie się nie bała. Mimo filigranowej postury doskonale sobie radzi z pracami w gospodarstwie. Ania zajmuje się odchowem cieląt, pomaga przy udoju oraz prowadzi dokumentację gospodarstwa. Jest co robić!
Rozwiązania żywieniowe dla krów mlecznych
Nasi doradcy wspierają hodowców bydła na co dzień – RAZEM pracujemy nad optymalizacją kosztów produkcji. Rekomendujemy najlepsze rozwiązania żywieniowe dostosowane do potrzeb i możliwości naszych klientów.
Za wysokimi wydajnościami stoją idealnie skomponowane dawki żywieniowe. Podstawę stanowią wysokiej jakości pasze objętościowe: sianokiszonka oraz kiszonka z kukurydzy w połączeniu z mokrymi wysłodkami oraz mokrym młótem browarnianym. Dawka TMR zbilansowana jest kiszonym ziarnem kukurydzy, śrutą zbożową oraz komponentami białkowymi. Oprócz podstawowych minerałów i witamin w grupie laktacyjnej szczególna uwaga zwrócona jest na krowy przygotowywane do laktacji. Stosowany jest specjalistyczny premiks dla krów mlecznych VitAgro Przygotowanie zawierający w składzie sole anionowe, tak ważne w tym okresie.
Z oferty Agrocentrum hodowcy stosują szeroki wachlarz produktów dla bydła mlecznego:
- Agro Delicja
- Agro Finezja
- VitAgro Przygotowanie
- VitAgro Zasuszenie
- Smakuś TMR
Podstawową paszą dla krów mlecznych zadawaną w stacji paszowej jest specjalistyczna mieszanka paszowa Agro Finezja, która zastąpiła Agro Perfect 19 – mówi hodowca. Dzięki tej zmianie zwiększyliśmy koncentrację składników pokarmowych bez zwiększania ilości paszy w dawce, co dało znaczny wzrost parametrów mleka.
Dla krów mlecznych w okresie okołoporodowym aż do momentu potwierdzonej ciąży trafia nasz topowy produkt – mieszanka Agro Delicja– dodaje Tomasz Kaliszewski od lat współpracujący z hodowcami. Cielęta natomiast chętnie pobierają Smakuś TMR.
Serwis żywieniowy Agrocentrum
Hodowcy bydła są otwarci na współpracę, chętnie korzystają z doradztwa żywieniowego. Biorą udział we wspólnych doświadczeniach. Regularny serwis żywieniowy bydła mlecznego wspomaga optymalizację kosztów produkcji. Tomasz Kaliszewski w zależności od potrzeb wykonuje w gospodarstwie analizy na sitach paszowych i kałowych, badanie kontrolne pH moczu oraz analizy pasz objętościowych.
Gospodarstwo to nasza pasja
Ania i Michał idealnie się uzupełniają, a wspólna praca w gospodarstwie daje im wiele satysfakcji.
„Gospodarstwo to nasza pasja, dzięki pomocy Agrocentrum i nowoczesnym technologiom, które wprowadziliśmy w naszym gospodarstwie, mamy czas dla rodziny i dzieci”. – podkreśla Ania
Plany na przyszłość Ani i Michała Krajewskich to praca nad zwiększeniem wydajności i dalsza dbałość o dobrostan stada. Przy realizacji planów produkcyjnych hodowcy mogą liczyć na wsparcie naszych doradców. Życzymy powodzenia!
Blisko hodowcy
Agrocentrum
Zachęcamy do obejrzenia poprzednich odcinków Blisko hodowcy