Produkcja zwierzęca, zwłaszcza hodowla bydła mlecznego, stanowi istotne źródło emisji do atmosfery dwutlenku węgla i metanu. Nasze rozwiązania żywieniowe mają na celu zmniejszenie tego wpływu.
Zastosowane składniki w mieszankach Agro Expert nie tylko przyczynią się do redukcji emisji metanu, lecz także zwiększą wydajność mleczną krów!
Ważnym tematem globalnym staje się ograniczenie wszystkich możliwych źródeł emisji metanu do atmosfery. Ogólna światowa emisja metanu jest znacznie niższa niż emisja dwutlenku węgla, jednak jego wpływ na ocieplenie klimatu jest, aż 28 razy większy od dwutlenku węgla. Zatem jego rola w obserwowanych zmianach klimatycznych jest bardzo istotna.
Efektywność energetyczna w żywieniu krów mlecznych
Jak wiemy – efektywność energetyczna w żywieniu krów mlecznych jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość i rentowność produkcji mlecznej.
Efektywność energetyczna żywienia krów związana jest ściśle z potrzebą ograniczenia wpływu produkcji zwierzęcej na środowisko (emisja dwutlenku węgla i metanu). Wynika to ze specyfiki anatomicznej i fizjologicznej krów mlecznych jako przeżuwaczy.
Głównym źródłem energii dla krów są węglowodany: cukry, skrobia i włókno. Ulegają one fermentacji w żwaczu, podczas której powstają lotne kwasy tłuszczowe (LKT).
Proporcje kwasów są następujące: kwas octowy 60-70%, kwas propionowy 15-20%, kwas masłowy 10-15%. Kwasy te, po wchłonięciu przez ścianę żwacza, odgrywają ważną rolę w produkcji mleka.
- Kwas octowy uczestniczy w syntezie tłuszczów mleka, a jego głównym źródłem jest fermentowane włókno.
- Kwas propionowy jest prekursorem wytwarzanej w wątrobie glukozy i ma wpływ na wydajność mleczną i zawartość białka w mleku. Powstaje głównie ze skrobi fermentowanej w żwaczu.
- Kwas masłowy bierze udział w syntezie tłuszczu w mleku.
Wykorzystanie pobranej przez przeżuwacze energii ocenia się jako niskie. Jedynie 30-35% (zakres 23-45%) energii jest wykorzystane na produkcję mleka. Pozostała część przeznaczona jest na przemiany bytowe oraz stanowi stratę w postaci: oddanego ciepła, kału i moczu oraz gazów (6-12% w postaci metanu).
Metan stanowi około 10% wszystkich gazowych strat fermentacyjnych u krów.
Część strat energii strawnej jest nieunikniona. Istnieją jednak różne sposoby poprawy efektywności energetycznej żywienia.
Jak ograniczyć emisję metanu?
Jednym ze sposobów jest wprowadzenie do dawki krów syntetycznego związku 3 nitrooksypropanolu 3-NOP. Związek ten hamuje działanie bakteryjnego enzymu M(MCR) odpowiedzialnego za powstawanie metanu. Ogranicza emisję metanu, jednak działa tylko na część gatunków bakterii metanowych, jest kosztowny i nie daje hodowcy w zamian nic więcej ponad świadomość ochrony klimatu. Dodatkowo ze względu na to, że pochodzi z przemysłu chemicznego – ma negatywne notowania na forach internetowych i portalach społecznościowych.
Alternatywą dla środków syntetycznych są naturalne olejki eteryczne – hamują one rozwój niektórych bakterii, a stymulują inne.
Nowa formuła mieszanek Agro Expert
Właśnie takie olejki eteryczne zostały użyte w mieszankach dla krów mlecznych Expert 19 oraz Expert 24. Nowa formuła mieszanek dla bydła mlecznego Expert, to efektywne narzędzie do poprawy wydajności mlecznej z jednoczesną świadomością, że pomagamy chronić klimat.
Wprowadzony do „Expertów” zestaw olejków eterycznych blokuje namnażanie się bakterii metanowych, jednocześnie tworząc korzystne środowisko do rozwoju bakterii propionowych. Oprócz ograniczenia emisji metanu przez krowy osiągamy dodatkowy efekt lepszej strawności masy organicznej i poprawę wydajności mlecznej.
W przeprowadzonych w wielu miejscach w Europie doświadczeniach uzyskano poprawę mleczności o 1,2 litra od krowy dziennie (patrz wykres).
W doświadczeniu prowadzonym w Polsce, na bardzo wydajnym stadzie poprawa wydajności wyniosła aż 1,5 litra od krowy dziennie.
Wzbogacone o olejki eteryczne mieszanki Expert spowodują wzrost produkcji kwasu propionowego. Należy się zatem spodziewać wyższej produkcji białka jelitowego DVE oraz niższego poziomu pozostałego w żwaczu azotu OEB. Oznacza to mniej mocznika w mleku. A niższy mocznik w mleku to również więcej glukozy na potrzeby produkcji mleka i lepsze wskaźniki rozrodu.
Dawka paszy, przy której należy się spodziewać dodatkowej produkcji mleka wynosi 2 kg/szt./dzień
Dawka optymalna to 4 kg/krowę/dzień.
Zapytaj doradcę o nowe, jeszcze lepsze mieszanki dla bydła mlecznego AGRO Expert.