AKTUALNOŚCI

Automatyczny system żywienia bydła

Inteligenta obora – tak można nazwać obiekt należący do Zbigniewa Lisowskiego z Myślin w województwie mazowieckim. W gospodarstwie pracuje automatyczny system żywienia bydła mlecznego oraz robot udojowy.Hodowca ma możliwość monitorowania i zarządzania stadem zdalnie – to większa niezależność, mniejsze nakłady pracy i efektywne wykorzystanie paszy.

Stado nie zawiera dużej obsady zwierząt, ale jest mocno zautomatyzowane. Zastosowane systemy pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i wykorzystać go do innych prac w gospodarstwie – mówi Piotr Szybiński dyrektor działu bydło w Grupie Agrocentrum. Wspólnie z Łukaszem Kołobuzem doradcą żywieniowym Agrocentrum odwiedzili hodowcę.

 

Zbigniew Lisowski prowadzi gospodarstwo ukierunkowane na produkcję mleka wysokiej jakości. W stadzie liczącym około 50 krów mlecznych udaje się uzyskać wydajności rzędu 34 litrów na dobę od sztuki, o parametrach: białko – 3,5% i tłuszcz – 4,1%.

 

 

Wolnostanowiskowa obora dla krów została wybudowana w 2012 roku. Sukcesywnie jest uzbrajana w systemy usprawniające pracę w gospodarstwie. W 2020 zaczął pracować robot paszowy. Co wpłynęło na efektywniejsze prowadzenia gospodarstwa, praktycznie bezobsługowe żywienie, wzrost zdrowotności stada i co ważne oszczędność czasu. W końcu mam wolne dni, mogę spędzić więcej czasu z rodziną i mam czas dla siebie – podkreśla hodowca.

 

Istotnym czynnikiem przy wyborze systemu był aspekt ekonomiczny – automatyczny system żywienia zużywa dużo mniej energii. Dzienne zużycie energii robi wrażenie – w ciągu ostatnich dwóch lat robot pracował za 13 zł na dzień. To była również tańsza alternatywa dla zakupu wozu paszowego z ciągnikiem. Dodatkowo udało się skorzystać ze środków unijnych na zakup systemu.

 

Jak działa system automatycznego żywienia krów mlecznych i jałówek?

 

Automatyczny system żywienia w oborze składa się z dwóch części: kuchni paszowej i robota mieszająco-zadającego. W kuchni pasza jest magazynowana, odważana i załadowywana do wózka, robot miesza i rozwozi paszę poszczególnym grupom żywieniowym. Czujnik poziomu paszy wykrywa, ile paszy znajduje się na stole paszowym i w razie konieczności uzupełnia ją, przy okazji podgarnia paszę. Robot karmi zwierzęta 7 dni w tygodniu przez całą dobę, praktycznie bez ingerencji hodowcy.

 

Praca rolnika polega na uzupełnieniu kuchni paszowej raz na 2-5 dni, w zależności od potrzeb i pory roku. System karmi kilka grup żywieniowych z podziałem na grupy wiekowe. Całość systemu jest obsługiwana z aplikacji mobilnej.

 

Kuchnia paszowa

Kuchnię paszową z chwytakiem zawieszonym na stelażu oraz z paszociągami hodowca umieścił w zmodernizowanej w tym celu stodole. Pomieszczenie ma możliwość zmagazynowania paszy na 5 dni, latem w celu utrzymania świeżej paszy uzupełnia ją co 2 dni.

W kuchni paszowej znajdują się komponenty paszy objętościowej dla krów mlecznych i pozostałego bydła:

  • słoma
  • sianokiszonka, którą karmione są krowy mleczne i jałówki
  • kiszonka z kukurydzy
  • wysłodki melasowane
  • młóto browarniane.

Pasze treściwe:

  • witaminy
  • bufor
  • koncentrat białkowy
  • witaminy dla jałówek
  • pasza własna z kukurydzy i soi.

Inteligentne żywienie bydła mlecznego

Krowy mleczne pobierają pasze efektywnie, nie sortują, na stole zostaje mniej niedojadów. Robot dba oto, aby zwierzęta były cały czas nakarmione.

Zauważyłem, że krowy więcej pobierają paszy. Warto podkreślić, że nie zauważyłem spadku pobrania w czasie upałów. Robot dowozi im mniejsze porcje, 5-6 razy na dobę. Krowy mleczne mają świeżą dawkę. Pobranie jest na wysokim poziomie – mówi Zbigniew Lisowski

 

 

Rozwiązania żywieniowe 

Krowy otrzymują flagowe pasze dla bydła Agrocentrum przeznaczone dla stad wysokowydajnych: Agro Finezję i Extra Energia do robota udojowego oraz koncentrat i korektor do robota paszowego.

 

Agro Finezja – pasza białkowa

„Doskonała pasza białkowa (…) krowy powiedziały mi, że ta pasza jest dobra. Sprawdza się, jest wysoka produkcja” – ocenia Piotr Lisowski.

– zawiera kwasy omega-3

– Energia – 1020 VEM

– 136 DVE

 

Agro Extra Energia – pasza wysokoenergetyczna dla bydła

Wysokoenergetyczna pasza treściwa dla bydła wspierająca produkcję mleka w szczycie laktacji. Zawiera tłuszcze chronione przed rozkładem w żwaczu.

–  Białko ogólne – 190g
–  Energia – 1200 VEM

 

„Pasza rozdojeniowa dla krów świeżo wycielonych – krowy dostają 3 kg tej paszy w dawce, są w doskonałej kondycji, nie ma problemów zdrowotnych” – podkreśla Zbigniew Lisowski

 

 

Automatyczny system żywienia w połączeniu z odpowiednio dobranymi komponentami pasz objętościowych i treściwych pozwala osiągnąć optymalną produkcję mleka. Robot jest bardzo precyzyjny – zadawanie dokładnie odmierzonej i wymieszanej, świeżej porcji paszy każdej grupie zwierząt, kilka razy w ciągu dnia. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz obniżyć koszty paszy i paliwa.

 

#Bliskohodowcy

Zachęcamy do obejrzenia poprzednich odcinków

#1 Nowa obora, nowe możliwości 

#2 Młody hodowca z mazowieckiego

#3 Razem można więcej

 

Skontaktuj się z NAMI!

📞 609 902 566

 

Znajdziesz nas też na👉

FB https://www.facebook.com/profile.php?…

IG https://www.instagram.com/agrocentrum…

TikToku https://www.tiktok.com/@agrocentrum

Poprzedni wpisPamiętaj o kontroli TMR
Następny wpisGratulacje Podlasie!
Dane rejestracyjne

Sąd Rejonowy w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy
KRS: 0000047639

ISO 22000:2005

Wytwórnie Pasz:

Agrocentrum Sp. z o.o.
Kałęczyn 8, 12-200 Pisz
ul. Elewatorska 5, 19-203 Grajewo

NIP: 721-000-13-34,
REGON: 450020758
Kapitał zakładowy: 1.700.000 PLN

Adres:

Agrocentrum Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 1, 18-500 Kolno

centrala - tel. +48 87 424 17 60
fax: +48 87 424 17 99
e-mail: biuro@agrocentrum.pl