Nasi doradcy wspierają hodowców bydła na co dzień. Razem pracujemy nad optymalizacją kosztów produkcji. Rekomendujemy najlepsze rozwiązania żywieniowe dostosowane do potrzeb i możliwości naszych klientów.
Audytujemy bieżące żywienie i stan zdrowotny krów mlecznych, ale także produkcję i przechowywanie pasz objętościowych.
Jesienią odwiedziliśmy gospodarstwo Ani i Michała Krajewskich w województwie podlaskim. Krajewscy prowadzą gospodarstwo rolne o profilu produkcja bydła mlecznego. Na co dzień współpracują z Tomaszem Kaliszewskim i Danielem Marchelewskim z Grupy Agrocentrum. Hodowców bliżej poznaliśmy w cyklu Blisko hodowcy.
Hodowcy są otwarci na współpracę, chętnie korzystają z doradztwa żywieniowego. Biorą udział we wspólnych doświadczeniach. Regularny serwis żywieniowy bydła mlecznego wspomaga optymalizację kosztów produkcji. Tomasz Kaliszewski w zależności od potrzeb wykonuje w gospodarstwie analizy na sitach paszowych i kałowych, badanie kontrolne pH moczu oraz analizy pasz objętościowych.
W gospodarstwie Krajewskich podczas analizy krzywych laktacji (dostępnych w systemie zarządzania stadem) zauważyliśmy obniżenie wytrwałości laktacji w okolicy 2-3 tyg.– mówi Tomasz Kaliszewski menadżer ds. żywienia i profilaktyki.
W grupie krów mlecznych przygotowujących się do laktacji wprowadziliśmy produkt VitAgro Przygotowanie, zawierający w swoim składzie otoczkowane sole anionowe.
Sole anionowe zawarte w VitAgro Przygotowanie obniżają pH moczu, który regularnie kontrolowaliśmy w celu ustalenia odpowiedniej dawki premiksu – podkreśla Tomasz Kaliszewski.
Obniżenie pH moczu w tym okresie powoduje wydzielanie parathormonu, który mobilizuje organizm do resorpcji Ca z kośćca. Mechanizm ten zapewnia odpowiednie stężenie Ca we krwi dzięki czemu zapobiegamy hipokalcemii.
Hipokalcemia – choroba metaboliczna
Hipokalcemia jest jedną z chorób metabolicznych krów mlecznych okresu poporodowego. W postaci klinicznej występuje najczęściej w pierwszej dobie po porodzie i dotyczy od 6 do 13%.
U krów mlecznych obserwujemy leżenie z charakterystycznym ułożeniem głowy na boku i ku tyłowi, esowate wygięcie kręgosłupa, utratę świadomości, obniżenie temperatury ciała oraz wiotkość wymienia.
Hipokalcemia w postaci klinicznej (zwana również gorączką mleczną) spowodowana jest spadkiem stężenia Ca we krwi poniżej 1,25 mmol/l. U wysoko wydajnych krów mlecznych spadek stężenia we krwi poniżej 2 mmol/l powoduje postać subkliniczną, która dotyczy nawet 50% krów w stadzie.
Choroba zmniejsza zdolność do kurczenia się mięśni poprzecznie prążkowanych oraz gładkich (atonia mięśni) co może prowadzić do:
- zatrzymania łożyska
- przemieszczenia trawieńca
- wolniejszego zamykania zwieracza strzyków (mastitis)
- trudniejszego porodu
- obniżenia motoryki żwacza (mniejsze pobranie paszy)
- ketozy
- stłuszczenia wątroby.
Wyniki doświadczenia – Vitagro Przygotowanie
Specjalistyczna mieszanka Agrocentrum Vitagro Przygotowanie została wprowadzona bez konieczności wprowadzania oddzielnej dawki pokarmowej. Krowy przed porodem są karmione dawką z grupy laktacyjnej dzięki wymianie buforu na Agro Bufor Tytan, który jest neutralny dla bilansu kationowo-anionowego i świetnie komponuje się z dawką zawierająca sole anionowe.
Wprowadzenie specjalistycznej mieszanki witaminowej Agrocentrum VitAgro Przygotowanie oraz właściwy bilans dawki pokarmowej pozwolił obniżyć pH moczu krów oraz zapewnił właściwy bilans kationowo-anionowy (DCAB).
Udało się uzyskać:
- większy pobór suchej masy po porodzie
- zwiększenie wydajności laktacji
- zwiększenie wytrwałości laktacji
- poprawę parametrów mleka
- zwiększenie skutecznych inseminacji.
Dziękujemy Ani i Michałowi Krajewskim za możliwość przeprowadzenia oraz prezentacji doświadczenia. Życzymy sukcesów w hodowli, a sobie możliwości dalszej owocnej współpracy.
Zapraszamy do współpracy! Skorzystaj z serwisu żywieniowego!
Zaproś naszego doradcę do siebie!
#Agrocentrum
#Bliskohodowcy