Drożdże – cudowny składnik diety przeżuwaczy
Z artykułu dowiecie się:
- O rodzajach stosownych drożdży u krów mlecznych.
- Jak działają żywe drożdże, w żywieniu krów?
- Kiedy stosować dodatek paszowy KILLACID?
- Dawkowanie KILLACID-u u krów mlecznych
- Zalety dodatku paszowego – KILLACID
- Okres stresu cieplnego krów mlecznych
- I wiele innych cenny informacji potrzebnych w
poprawie zdrowotności i efektywności produkcji mlecznej
Pokrycie potrzeb pokarmowych wysoko wydajnych krów mlecznych wiąże się ze stosowaniem dużej ilości pasz treściwych. Skutkuje to słabszym przeżuwaniem i sprzyja spadkom pH płynu żwaczowego poniżej krytycznej wartości 5,8. W konsekwencji zmniejsza się pobranie paszy oraz sekrecja tłuszczu w mleku, w dłuższym okresie pojawiają się choroby metaboliczne co może skutkować pojawieniem się problemu z racicami. Rozwiązaniem jest stosowanie dodatków paszowych m.in. preparatów zawierających drożdże.
Rodzaje stosownych drożdży:
– żywe kultury drożdży – pochłaniają znaczą część tlenu (drożdże dostając się do płynu żwaczowego zaczynają oddychać), tworząc dzięki temu przyjazne warunki do namnażania się w żwaczu bakterii trawiących włókno, a ich działanie sprzyja zwiększeniu ilości pobieranej paszy oraz wskaźników wydajności mlecznej,
– suszone martwe – są dobrym źródłem białka, witamin i składników mineralnych,
– metabolity drożdży – wspierają działalności mikroflory żwacza i poprawiają smakowitość pasz.
Firma Agrocentrum współpracuje z czołowymi wytwórcami żywych kultur drożdży, które prowadzą programy badawcze poświęcone przeżuwaczom i ich żywieniu. Firmy te położyły szczególny nacisk na zarządzanie ekosystemem mikrobiologicznym żwacza. Efektem tych działań jest wyizolowanie wyjątkowego szczepu drożdży –Saccharomyces cerevisiae CNCM I-1077 (Levucell SC). Na bazie wspólnych doświadczeń powstał produkt o nazwie KILLACID.
Jak działają żywe drożdże?
Działanie żywych kultur drożdży można podzielić na proces oddychania, to w jaki sposób oddziaływają na mikroflorę w żwaczu jak i zachowanie podczas pobierania paszy:
- Oddychanie:
- Drożdże dostając się do żwacza zaczynają oddychać pobierając dzięki temu tlen, który znajduje się w żwaczu. Pamiętając, że bakterie trawiące włókno wymagają warunków ściśle beztlenowych ma to bezpośrednie przełożenie na maksymalne wykorzystanie NDF w dawce pokarmowej.
- Wpływ na mikroflorę w żwaczu:
- Saccharomyces cerevisiae CNCM I-1077 dostając się do żwacza nie tylko zaczynają oddychać ale również się odżywiają. Źródłem ich pokarmu są te same składniki pokarmowe (cząsteczki cukru) jakimi odżywiają się bakterie wytwarzające kwas mlekowy Streptococcus bovis.
- Obecność w żwaczu Saccharomyces cerevisiae CNCM I-1077 stymuluje działanie detoksykacyjne dzięki zwiększonej ilości w żwaczu bakterii Megasphaera elsdenii która, odpowiedzialna jest za utylizacje kwasu mlekowego.
- Oba działania nie dopuszczają do produkcji dużej ilości kwasu mlekowego, który jest głównym winowajcom subklinicznej kwasicy żwacza.
- Saccharomyces cerevisiae CNCM I-1077 obecne w żwaczu zwiększają aktywność bakterii trawiących włókno Fibrobacter succinogenes
- Pobieranie pasz:
- Zostało udowodnione że, zwierzęta otrzymujące w dawce pokarmowej Levucell SC jedzą częściej posiłki ale w mniejszych ilościach, co również sprzyja ograniczeniu nagłych spadków pH w żwaczu. DeVries T. J. and E. Chevaux., Univerisity of Guelph, Canada, 2014. J. Dairy Sci. 97 : 6499–6510. (bardzo ważne jest również utrzymanie odpowiedniego dobrostanu w tym ilość miejsca przy stole paszowym).
Odpowiednie namnażanie się tych mikroorganizmów jest gwarancją lepszej dostępności i wyższego pobrania pasz do produkcji mleka. Stabilność fermentacji zapewnia dużą efektywność syntezy białka mikrobiologicznego – naturalnego i najcenniejszego białka dla przeżuwacza.
Kiedy stosować dodatek paszowy KILLACID ?
Odpowiedź nasuwa się sama kiedy przetłumaczymy nazwę produktu – KILLACID (zabić kwas). Mieszanka jest polecana w stanach zagrożenia subkliniczną kwasicą żwacza. Killacid pozwala na wyjście ze stanu kwasicy i powrót żwacza do pożądanej kondycji.
Wielu hodowców stosuje KILLACID prewencyjnie i nie wyobraża sobie kompozycji dawki pokarmowej bez tych żywych kultur drożdży. Mają oni świadomość, że dzięki ich stosowaniu wzmacniają swoje stada w okresie całej laktacji. Zyskują wysokie parametry pobrania i wykorzystania paszy, a co za tym idzie wydajności i zdrowotności stada. Korzystny wpływ na mikrobiologiczny rozkład włókien jest cennym narzędziem, które pozwala zmaksymalizować porcję paszową dawki co znacznie przekłada się też na ekonomię produkcji.
Dawkowanie KILLACID-u
Zadawanie naszych drożdży jest łatwe. Można je stosować jako składnik mieszanek przygotowanych w gospodarstwie, bezpośrednio dla krów lub jako składnik przygotowanej paszy w wozie paszowym.
KILLACID podaje się w ilości 100g na dobę
W stosowaniu Killacid bardzo ważne jest zrozumienie, że żywe kultury drożdży nie namnażają się intensywnie i nie mają zdolności kolonizacji przewodu pokarmowego. Jest to dla nich środowisko nienaturalne. Jednak przy stałym, codziennym podawaniu zachodzi efekt probiotyczny wymieniony powyżej.
Zalety dodatku paszowego – KILLACID:
- wzrost strawności dawki pokarmowej,
- stabilizacja biologiczno-chemiczna środowiska żwacza,
- zwiększenie wydajności mlecznej,
- poprawienie parametrów tłuszczu i białka,
- utrzymanie odpowiedniej kondycji zwierzęcia poprawiając parametry zdrowotne oraz rozród.
Zalecenia do stosowania dodatku paszowego KILLACID
- Okres okołoporodowy z rozdojeniem krów mlecznych
Stosowanie w żywieniu krów mlecznych żywych kultur drożdży jest szczególnie uzasadnione w okresie przejściowym (ostatnie 2-3 tygodnie zasuszenia i pierwszy miesiąc laktacji). Wtedy to w dawce pokarmowej po wycieleniu mocno wzrasta pobranie kwasicogennych pasz treściwych. Dodatek drożdży zabezpieczy przed spadkiem pH żwacza, a jednocześnie wpłynie stymulująco na pobranie suchej masy pasz objętościowych. Ma to wyraźnie pozytywny wpływ na kondycję krów oraz jakość i ilość mleka.
Według badań przeprowadzonych przez Lallemand:
„Dzienne całkowite spożycie SM przez krowy otrzymujące LEVUCELL SC w stosunku do grupy kontrolnej wynosiło po porodzie od 18,5 do 17,3 kg.
Efekt był szczególnie widoczny od 2 do 9 tygodnia (+1,5 kg SM/zwierzę/dzień).”
Krowy mleczne otrzymujące żywe kultury drożdży w paszy względem grupy kontrolnej straciły mniej wagi oraz miały wyższe dobowe uzyski mleka. Warty podkreślenia jest fakt, że Killacid jest doskonałym produktem na okres już od przygotowania do wycielenia (ostatnie 2-3 tygodnie zasuszenia). Ułatwia on adaptację środowiska żwacza do nowych warunków nie zaburzając równowagi kationowo –anionowej.
- Okres stresu cieplnego krów mlecznych
Jest to jeden z najcięższych okresów dla krów mlecznych a niestety może się nakładać również z okresem okołoporodowym. Stosowanie Killacid ma korzystny wpływ na pobór suchej masy oraz produkcję mleka w tym okresie. Wykazano, że udział w dawce pokarmowej Levucell SC ma lepszy wpływ na pH płynu żwaczowego niż stosowane w kontroli 170 gramów kwaśnego węglanu sodu (De Ondarza et al, Commercial Farm USA, 2011).
pH żwacza | LEVUCELL SC I 1077 1x1010 CFU/ sztukę/dzień | Wodorowęglan sodu 170g/sztukę/dzień |
Średnie dzienne pH żwacza | 6.22 | 6.03 |
Czas spędzony w pH <5.8 (minuty) | 141 | 378 |
Przy czym ten ostatni jedynie neutralizuje kwasy żwacza, a drożdże zmniejszają się ich gromadzeniu, dodatkowo podnosząc strawność włókna. Warto zaznaczyć, że nasze drożdże wykazują działanie synergiczne z wodorowęglanem sodu co skutkuje lepszym efektem w walce o pobranie suchej masy oraz parametry mleka.
- Dojrzewanie żwacza
Za sprawą szybkiego tempa zakładania populacji bakterii celulolitycznych i pierwotniaków orzęskowych młode przeżuwacze karmione z udziałem Killacid charakteryzują się wcześniejszym dojrzewaniem ekosystemu mikrobiologicznego żwacza. Ma to pozytywny wpływ na wzrost zwierząt i zmniejszenie częstotliwości występowania biegunek.
- Czas odbudowy prawidłowej flory bakteryjnej w trakcie i po leczeniu antybiotykami oraz po odrobaczaniu krów mlecznych
Pomimo licznych korzyści stosowania dodatku paszowego dla krów mlecznych KILLACIUD-u nie może być uznawany za cudowny składnik diety, rozwiązujący lub maskujący problemy, czy błędy natury żywieniowej. Oczywiście po jego prawidłowym zastosowaniu należy liczyć się z poprawą zdrowotności i efektywnością produkcji. Jednak cały czas nie zwalnia to z obowiązku zapewnienia szeroko pojętego dobrostanu stada oraz poprawności całej dawki pokarmowej.
Arkadiusz Antochów
Przedstawiciel Regionalny Agrocentrum
Maciej Piękniewski
Lallemand
Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.