Stacja paszowa – precyzja w żywieniu
Żywienie bydła mlecznego jest jednym z najważniejszych aspektów ekonomicznych produkcji mleka. Z pomocą przychodzi stacja paszowa. Jest to miejsce gdzie zadawana jest pasza treściwa. System rozpoznając konkretną sztukę dozuje jej wcześniej ustaloną ilość paszy.
Jak działa stacja paszowa?
Pasze objętościowe skarmiane są do woli, natomiast pasze treściwe podawane są w stacjach paszowych. W stacji następuje identyfikacja krowy i sprawdzenie dostępnej dawki paszy. Dawka ustalana jest indywidualnie dla każdej krowy lub według zaprogramowanego schematu żywieniowego uwzględniającego dzień laktacji oraz wydajność. Dozownik paszy treściwej kontroluje jej spożycie, ostrzega hodowcę o zmniejszeniu pobrania paszy, np. w wyniku choroby czy rui.
Jaką stację paszową wybrać?
Wybór stacji paszowej to sprawa indywidualna. Należy ją dostosować do wielkości stada. Stacje są dużym ułatwieniem organizacji żywienia w oborach wolnostanowiskowych, szczególnie w mniejszych stadach, gdzie podział na grupy jest utrudniony.
Teoretycznie jedna stacja paszowa powinna obsługiwać 25–30 sztuk dorosłych.
W praktyce jest jednak trochę inaczej. Zbyt mała liczba stacji paszowych w dużym stadzie może prowadzić do walk hierarchicznych oraz niedojadania przez słabsze sztuki.
Wybierając stację należy zwrócić uwagę na wyposażenie, od tego będzie zależał koszt inwestycji. Istnieje możliwość wyboru np. dozownika pasz płynnych i mieszanek mineralnych. Obecnie na rynku dostępne są stacje paszowe, dzięki którym można zadawać nawet cztery rodzaje pasz. Wiąże się to oczywiście z ceną, która jest wyższa przy takim wyposażeniu. Warto pomyśleć o gumowej macie, która ma ograniczyć uszkodzenia mechaniczne. Wielu hodowców decyduje się na wersję z automatyczną bramką.
Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonana jest stacja paszowa. Najtrwalsze, ale i najdroższe będą modele wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu zaoszczędzimy na eksploatacji, gdyż znacznie rzadziej będzie trzeba wymieniać części.
Zalety stacji paszowych:
- oszczędność czasu podczas żywienia
- zapobieganie chorobom metabolicznym
- optymalizacja kosztów żywienia krów
- zaspokojenie indywidualnych potrzeb żywieniowych każdej krowy
- poprawa stanu żwacza
- redukcja nakładów pracy
- poprawa efektywności produkcji
- krowy stojące niżej w hierarchii stada mogą bez zakłóceń pobierać paszę treściwą.
Jakie produkty zadać do stacji paszowe?
W stacji istnieje możliwość dozowania kilku pasz np. energetycznej i białkowej. Posiadamy w swojej ofercie pasze, które z powodzeniem sprawdzą się w stacji paszowej.
Jednym z nich jest Finezja. Jest to mieszanka przeznaczona dla krów od startu laktacji. Dzięki wyjątkowo wysokiej koncentracji białka jelitowego, właściwemu zbilansowaniu najcenniejszych aminokwasów egzogennych oraz profilowi energetycznemu paszy nawet najbardziej wydajne krowy pobiją rekordy swojej wydajności. Dodatkowym atutem Finezji jest wysoka zawartość przetworzonego siemienia lnianego i kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3. Wspomaga to utrzymanie ciąży mimo wysokiej produkcji mleka.
Kolejnym produktem jest Extra Energia. To wysokoenergetyczna pasza treściwa wspierająca produkcję mleka w szczycie laktacji. Zawiera tłuszcze chronione przed rozkładem w żwaczu, które stanowią niezbędne źródło energii w tym okresie. Unikalny profil kwasów tłuszczowych pozwala na poprawę rozrodu oraz utrzymanie wysokich wydajności mlecznych po szczycie laktacji.
Mieszanką wartą uwagi jest również Agro 19, której bilans białkowo-energetyczny pozwala na wyrównaną, wysoką produkcję 2,23l mleka z każdego kilograma paszy.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Pomogą dobrać odpowiednie pasze treściwe do Twojej stacji paszowej.