Kiszonki stanowią największy udział w dawce pokarmowej wysokowydajnych krów mlecznych, jednocześnie są najtańszymi paszami niezbędnymi w żywieniu. Warto efektywnie je wykorzystać i zastosować specjalistyczne dodatki do zakiszania – inokulanty bakteryjne.
To optymalne rozwiązanie dla uzyskania pełnowartościowej paszy objętościowej. Smakowitą kiszonkę zachowasz dzięki inokulantom bakteryjnym: Sil-Agro, Sil-Agro Max.
Zastosowanie zakiszaczy do kiszonek to:
- wyższa strawność kiszonek
- wyższa zawartość energii i białka
- stabilna temperatura po otwarciu silosu
- wyższe pobranie pasz
- wyższa dzienna wydajność krów
Charakterystyka inokulantów bakteryjnych
Stosowanie:
Zalecane do zakiszania traw, kukurydzy i ziarna kukurydzy.
1 saszetka 50 g wystarcza na zakiszenie 50 t świeżej masy.
■ Pediococcus acidilactici 1163 100 000 CFU/g*- szybko napędza fermentację pierwotną tworząc kontrolowane i stabilne środowisko obniżając pH do stabilnej wartości.
■ Lactobacillus buchneri CNCM I-4 323 150 000 CFU/g* – poprawia stabilność tlenową. Ogranicza psucie się kiszonki oraz pojawianie się drożdży odpowiedzialnych za zagrzewanie się kiszonki i produkcję alkoholu. Ogranicza straty energii i pleśnienie kiszonki.
Sil-Agro Max dzięki synergii działania 2 szczepów bakterii daje najlepszą kiszonkę!
Stosowanie:
Zalecane do zakiszania lucerny i innych motylkowych oraz całych roślin zbóż (GPS)
1 saszetka 70 g wystarcza na zakiszenie 50 t świeżej masy.
■ Pediococcus pentosaceus 12 455 w ilości 100 000CFU/g* – napędza początkową fermentację, zapewniając dobre zakiszenie i dobrze zakonserwowaną kiszonkę o maksymalnej wartości paszowej. Szybko obniża pH do stabilnej wartości i pozwala na zachowanie maksymalnej wartości pokarmowej kiszonki.
■ Lactobacillus buchneri CNCM I-4 323 200 000 CFU/g* – poprawia stabilność tlenową. Ogranicza psucie się kiszonki oraz pojawianie się drożdży odpowiedzialnych za zagrzewanie się kiszonki i produkcję alkoholu. Ogranicza straty energii i pleśnienie kiszonki.
■ enzymy beta-glukanaza 39 199 w ilości 5821 IU/g* oraz ksylanaza 39 203 w ilości 6 444 IU/g*- umożliwiają dostęp do wnętrza roślin aby uwolnić z nich cukier i zapewnić lepszą fermentację.
*Ilości bakterii fermentujących podano w jednostkach tworzących kolonię (CFU)/ gram zakiszanego surowca w momencie rozpoczęcia zakiszania. Ilości enzymów wspierających podano w jednostkach międzynarodowych (IU)/ gram zakiszanego surowca w momencie rozpoczęcia zakiszania
Inokulanty Sil-Agro złożone są z dwóch gatunków bakterii i działają dwuetapowo:
I ETAP
W tym okresie szczep Pediococcus szybko obniża pH zakiszanych pasz produkując kwas mlekowy, co
zapobiega rozkładowi białka zaś szczep Lactobacillus zużywając rozpuszczalne w wodzie węglowodany produkuje kwas octowy co ogranicza rozwój dzikich drożdży oraz straty związane z ich potrzebami życiowymi i wtórnym zagrzewaniem się kiszonek.
II ETAP
Zarówno szczep Pediococcus jak i Lactobacillus w dalszym ciągu produkują kwas
mlekowy w celu spadku pH do optymalnego poziomu. Gwarantuje to dobre zakonserwowanie paszy nawet na dwa lata.
W fazie stabilizacji następuje też częściowy rozkład kwasu mlekowego do glikolu propylenowego i kwasu propionowego, które staną się naturalnymi sprzymierzeńcami w ograniczaniu ketozy w stadzie.
Najlepsze gospodarstwa stosują inokulanty Sil-Agro
Przeprowadzono doświadczenie w University of Delaware, USA przez L. Kunga i współpracowników.
■ Porównano kiszonkę z lucerny zakiszaną bez konserwantów z kiszonką zakiszaną z udziałem Sil-Agro w ilości 1 saszetka na 50 ton lucerny.
■ Lucernę do obu pryzm zwieziono jednego dnia, przy zawartości 43% suchej masy.
■ Krowy rasy HF żywiono przez 6 tygodni dawką składającą się z 32% kiszonki z lucerny, 11% kiszonki z kukurydzy, 5% siana i 52% mieszanki treściwej.
WYNIK: w badaniu wykazano, że kiszonka z lucerny zakiszana z udziałem preparatu poprawiła wydajność mleczną o 1,1 kg dziennie oraz poprawiła poziom tłuszczu i białka w mleku.
Poniżej wyniki doświadczenia dr. J. Pflauma BLT, Niemcy z zakiszania podsuszonej trawy o zawartości 44% s.m.
Porównywano w nim jakość kiszonek zakiszanych:
■ Bez konserwantów
■ Inokulant jednoszczepowy
■ Konserwant chemiczny (benzoesan, propionian i siarczyn)
■ Inokulanty Sil-Agro
WYNIKI: Nieskuteczny sposób konserwacji spowodował w pierwszej fazie zakiszania namnożenie się dzikich drożdży, mniej stabilna tlenowo jest kiszonka i większa jej podatność na zagrzewanie się.
BEZPIECZEŃSTWO
Inokulanty Sil-Agro nie są toksyczne, nie powodują korozji i są przyjazne dla środowiska.
Są dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych (Rozporządzenie (EC) nr 889/2008).
ZWIĘKSZ WYDAJNOŚĆ SWOICH PASZ !
Zapytaj naszego doradcę o sprawdzony zakiszacz biologiczny Sil-Agro!
#Agrocentrum
#Bliskohodowcy