Jak uzyskać sianokiszonkę najwyższej jakości?
Sianokiszonka odgrywa istotną rolę w żywieniu bydła mlecznego. Stanowi podstawę bazy paszowej przeżuwaczy. Dobrze zebrana i przechowywana pozwala na efektywne prowadzenie produkcji mlecznej i uzyskanie wysokiej jakości sianokiszonki.
Pokażemy jak wygląda zbiór, konserwacja i przechowywanie zielonek w gospodarstwie rolnym w Lachowie. Piotr Szybiński dyrektor działu bydło w Grupie Agrocentrum rozmawiał z Maciejem Masiakiem zootechnikiem na fermie.
W gospodarstwie rolnym w Lachowie utrzymuje się blisko 500 krów mlecznych oraz ponad 600 sztuk młodzieży. Bazę pasz objętościowych stanowią zielonki uprawiane na 160 hektarach, z czego
– 100 ha – lucerna w czystym siewie – skarmiana przez krowy mleczne (z wyjątkiem krów zasuszonych)
– 60 ha – lucerna z trawą – skarmiana przez młodzież.
Dlaczego warto wybrać lucernę do uprawy?
Lucerna zyskuje na popularności wraz ze wzrostem wydajności krów mlecznych. Charakteryzuje się kilkoma cechami, które wpływają na jej przydatność jako pasza dla bydła:
– Wartość odżywcza: Lucerna jest bogata w białko, zawiera również składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo i cynk oraz witaminy.
– Wysoka strawność: Lucerna ma tendencję do lepszej strawności w porównaniu do innych gatunków traw. To oznacza, że bydło może lepiej przyswajać składniki odżywcze zawarte w lucernie, co może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania paszy.
– Zawartość włókna: Lucerna zawiera zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne włókna. Nierozpuszczalne włókna, takie jak celuloza, wpływają na trawienie, podczas gdy rozpuszczalne włókna, takie jak pektyny, mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego bydła.
– Odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne: Lucerna posiada głęboki system korzeniowy, dobrze znosi niedobory wody.
– Wzrost i plonność: Lucerna jest rośliną wieloletnią i ma zdolność do regeneracji po skoszeniu. Może być koszona kilka razy w sezonie we właściwych warunkach.
Lucerna mimo wielu zalet jest rośliną wymagającą w przygotowaniu dobrej jakości sianokiszonki – podkreśla Piotr Szybiński. Jest to roślina dość zdrewniała, ma grube, wysokie łodygi i niską zwartość cukrów, jest trudna do zakiszania.
Rozwiązaniem jest zastosowanie zakiszaczy biologicznych Sil-AGRO. Inokulanty Sil-AGRO zalecane są do zakiszania lucerny i innych motylkowych oraz całych roślin zbóż.
Zakiszacze złożone są dwóch gatunków bakterii:
– Pediococcus pentosaceus
– Lactobacillus buchneri
Zakiszacze Sil-AGRO zawierają enzymy: beta-glukanaza oraz ksylanaza.
Umożliwiają dostęp do wnętrza roślin, aby uwolnić z nich cukier i zapewnić lepszą fermentację.
Każde gospodarstwo różni się zasobami paszowymi i maszynowymi, stada mają różne potrzeby żywieniowe. Wiele czynników wpływa na wydajność zebranych pasz. Warto skonsultować się w doradcą żywieniowymi, aby uzyskać sianokiszonkę jeszcze lepszej jakości.
Zapraszamy do kontaktu!
#Agrocentrum
#bliskohodowcy