Kwasica żwacza należy do najczęstszych zaburzeń metabolicznych występujących u bydła.
Coraz częściej obserwowana jest u cieląt i bydła mięsnego, lecz najczęściej występuje u krów mlecznych. Wyróżnia się postać podkliniczną, określaną jako SARA (ang.Subclinical ruminal acidosis), oraz kwasicę kliniczną (Acute acidisis).
Przyczyny kwasicy żwacza to spożycie przez krowę nadmiernych ilości łatwo fermentujących węglowodanów (skrobi i cukrów), nadmiernie rozdrobniony TMR, brak fizycznie efektywnego włókna w dawce, stres cieplny czy zbyt suchy, ułatwiający selektywne pobieranie TMR.
W każdym z tych przypadków spada kwasowość treści żwacza i wzrasta produkcja silnych LKT, szczególnie kwasu mlekowego.
pH maleje nawet do wartości 4.0 przy czym populacja pierwotniaków znika już przy poziomie 5.0. Po kilku lub kilkunastu dniach tego typu zmian pojawiają się endotoksyny uwalniane przez martwe bakterie gram ujemne. Sprzyja to wyrzutowi m.in. histaminy, która uszkadza naczynia włosowate co prowadzi do ochwatu (laminitis) i innych schorzeń racic.
Postać kliniczna dotyczy pojedynczych krów, natomiast postać podkliniczna (SARA) stanowi duży problem w stadzie.
Oprócz uszkodzeń kończyn, do skutków kwasicy należy spadek pobrania pasz, gorsze wykorzystanie paszy, biegunka i niższa produkcja tłuszczu w mleku. Często dochodzi do hiperkeratozy błony śluzowej przedżołądków. Występuje przewlekłe rozrostowe zapalenie żwacza.
W warunkach wysokiej produkcji mleka często nieuniknione stają się okresowe spadki pH żwacza.
Dlatego Hodowcy chcący uchronić swoje stada od kwasicy stosują w żywieniu nasze bufory.
Do naszej rodziny buforów dla bydła
Agro Bufor MAX bez GMO i Agro Bufor MAX S.C. bez GMO (z żywymi drożdżami) dołączył nowy produkt:
Agro Bufor Tytan bez GMO
Jest to nowa kompozycja z dużym udziałem naturalnych surowców z alg morskich, co pozwala na stabilizację pH żwacza zarówno bezpośrednio po podaniu pasz treściwych jak i w czasie późniejszej fermentacji. Agro Bufor Tytan dostarcza również znacznych ilości łatwo przyswajalnych form magnezu i fosforu.
Stosowanie: 150- 200 gr na krowę na dzień
Worek 20 kg, produkt sypki, bez GMO