AKTUALNOŚCI

WERWA to wzrost wydajności i parametrów mleka – opinia Hodowców Emilii i Grzegorza Kuleszów

Wieś położona w województwie podlaskim niedaleko Zambrowa – Rębiszewo-Studzianki. To tu znajduje się gospodarstwo Państwa Kuleszów. Emilia i Grzegorz kontynują wielopokoleniową tradycję i zamiłowanie do hodowli bydła.

 

 

Cięzka praca pełna wyrzeczeń i zaangażowania pozwoliła stworzyć dobrze i efektywnie prosperujące gospodarstwo. Produkcja mleka obecnie jest prowadzona w nowoczesnej oborze. Właścicielom zależy na intensywnym rozwoju, wzroście produkcji mleka oraz wysokiej zdrowotności stada.

W gospodarstwie utrzymywanych jest 80 krów dojnych; a średnia wydajność za ostatnie 12 miesięcy wynosi 11 353 litry mleka od krowy.

Wydajność stada rośnie z roku na rok i zapewne już wkrótce osiągnie 12000 litrów.

Aby sprostać potrzebom wysokowydajnych krów, Pan Grzegorz postanowił wprowadzić do żywienia krów w szczycie laktacji nową mieszankę wysokoenergetyczną produkowaną przez Agrocentrum.

Werwa – bo o niej mowa –jest zupełną nowością na rynku pasz.

Wysoka energia (1500 VEM, 10,5 MJ NEL) pochodzi w znacznej mierze z otoczkowanych kwasów tłuszczowych, chronionych przed rozkładem w żwaczu. Zaś białko (18%) – pochodzące przede wszystkim z poekstrakcyjnej śruty sojowej bez GMO – charakteryzuje się doskonałym profilem aminokwasowym.

 

 

Wyjątkowość Werwy to także wysoka dawka kwasów Ω-3 i β- karotenu niezbędnych w procesie inicjowania nowej ciąży u krów.

Jakie są pierwsze wrażenia po zastosowaniu mieszanki?
Dobre pobranie paszy ze stacji. Ponadto krowy w szczycie laktacji chętnie pobierały ze stołu paszowego TMR z dodatkiem Werwy.”

A czy widzicie Państwo zmianę w wynikach produkcyjnych?
Po zastosowaniu Werwy produkcja mleka wzrosła średnio z 36,3 l w lipcu do 36,9 l w sierpniu. Jednocześnie wzrósł poziom tłuszczu w mleku z 3,83% do 4,09 % oraz poziom białka z 3,22 % do 3,30 %.”

Warto przypomnieć, że mieliśmy bardzo gorący sierpień, z temperaturą przekraczająca 32°C i wysoką wilgotnością powietrza, co spowodowało w wielu gospodarstwach znaczne spadki wydajności i parametrów mleka.

Dopytując o spotrzeżenia i ewentualne zmiany – Pan Grzegorz zauważył kolejną korzyść, wynikającą z wysokiej zawartości w paszy β-Karotenu oraz kwasów Ω-3 oraz ich dobroczynnego wpływu na rozród.

„W omawianym okresie ruja u krów była dobrze widoczna, a badania potwierdziły, że inseminowane krowy są cielne.”

Miło nam odnotować doskonałe wyniki uzyskiwane w gospodarstwie Państwa Kuleszów, cieszy rosnąca wydajność i stale powiększająca się stawka jałówek cielnych.

 

Obok wysokoenergetycznej mieszanki WERWA, w gospodarstwie stosowane są inne produkty Agrocentrum: mieszanka okołoporodowa Delicja, RumBa Active,
Agro 19 oraz dla cieląt Musli KPP.

Gratulujemy wyników produkcji Emilii i Grzegorzowi, wzorowego gospodarstwa oraz dwójki cudownych dzieci, które już wykazują miłość do zwierząt.

 

Jeśli masz pytania, szukasz rozwiązań dla swojej hodowli skontaktuj się z naszymi Doradcami.

#Agrocentrum

Anna Sztrom
Daniel Marchelewski
Krzysztof Zembik

Dane rejestracyjne

Sąd Rejonowy w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy
KRS: 0000047639

ISO 22000:2005

Wytwórnie Pasz:

Agrocentrum Sp. z o.o.
Kałęczyn 8, 12-200 Pisz
ul. Elewatorska 5, 19-203 Grajewo

NIP: 721-000-13-34,
REGON: 450020758
Kapitał zakładowy: 1.700.000 PLN

Adres:

Agrocentrum Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 1, 18-500 Kolno

centrala - tel. +48 87 424 17 60
fax: +48 87 424 17 99
e-mail: biuro@agrocentrum.pl