AKTUALNOŚCI

Zarządzanie nowoczesną oborą

Jak skutecznie zarządzać stadem w gospodarstwie rodzinnym i zadbać o wysokie wyniki produkcyjne? Zapraszamy do gospodarstwa Ewy i Arkadiusza Bączyk. Hodowcy żywienie i zarządzanie nowoczesną oborą opanowali do perfekcji.

 

 

Prezentujemy piąty odcinek z serii Blisko hodowcy. Gościliśmy w gospodarstwie rolnym w miejscowości Srebrna w Podlaskiem. Z hodowcami rozmawiał Piotr Szybiński – dyrektor działu bydło w Grupie Agrocentrum.

Film powstał przy współpracy Farm-M Partner https://farmpartner.eu – generalnego dystrybutora instalacji udojowych i AfiMilk producenta rozwiązań dla hodowców https://www.afimilk.com/

Ewa i Arkadiusz Bączyk od 2021 roku są użytkownikami nowoczesnej obory wolnostanowiskowej, mieszczącej 300 krów mlecznych. Hodowców w codziennej pracy wspiera osiemnastoletni syn -Piotr, który mimo młodego wieku od samego początku był angażowany w proces projektowania obiektu i wyboru zastosowanych rozwiązań. Zaufanie Państwa Bączyków do syna i wiara w młode pokolenie jest godna podziwu. Głos nastolatka wielokrotnie był decydujący. Hodowcy to świadomi rodzice i inwestorzy – kiedyś to właśnie Piotr poprowadzi gospodarstwo rolne.

Obecnie stado liczy 650 sztuk bydła, z czego 340 to krowy mleczne w udoju jest 285 sztuk – mówi Arkadiusz Bączyk. Wydajność oscyluje w granicach 10 tys. litrów mleka. W planach jest wzrost wydajności przy zachowaniu parametrów ekonomicznych stada.

Nowa obora mierzy 96x38m. Mieści dwa korytarze paszowe o szerokości 4,2m, zlokalizowane przy ścianach podłużnych budynku. Te zaś stanowią otwory o wysokości 3,40 m, w których zamontowano stalową siatkę i kurtyny sterowane automatycznie przez stację pogodową.

Centralną część obory zajmuje stado krów mlecznych. Zwierzęta przebywają w wygodnych boksach legowiskowych – zlokalizowanych w 6 rzędach. W obiekcie zaprojektowano również izolatki ze ściółką dla krów problemowych.

Sercem obory jest dojarnia. Obora mieści jedną z najnowocześniejszych w kraju w swoim typie i wielkości halę udojową typu bok w bok 2×20 stanowisk, którą zamontowała firma Farm-M Partner. Warto dodać, iż hala wyposażona jest w system odzysku ciepła z wstępnego schładzania mleka.

Nieodzownym elementem funkcjonowania obory jest program zarządzania stadem AfiFarm firmy Afimilk, na który gospodarze zdecydowali się od początku funkcjonowania obiektu. W systemie gromadzone są indywidualne informacje o każdej krowie, pozwalające na efektywne zarządzanie stadem wysokowydajnych krów.

– Staramy się żywić krowy coraz lepiej, to staje się normalne, że krowa musi by żywiona w taki, a nie inny sposób – to mamy opanowane. (Bazę pasz objętościowych stanowi kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka z traw z lucerną). Zarządzanie stadem to nowy temat. System daje nam oszczędności czasu i pracy ludzi – podkreśla Arkadiusz Bączyk. Na co dzień w oborze nie ma nikogo, Nas spotkasz w obiekcie do 8 rano i później od 17 do 19 – mówi hodowca.

Ewa jest głównym użytkownikiem programu – już na pierwszy rzut oka widać, że to jej konik. Nie ma co się dziwić, praca stała się prostsza, a kontrola stada jest możliwa na odległość. Mam dostęp do szczegółowych danych, analiz trendów w gospodarstwie, pozwala to Nam poznać jeszcze lepiej potrzeby krów – przyznaje właścicielka gospodarstwa.

– Codziennie rano mam świeżą dawkę informacji na temat bydła, ich wydajności i rui. W każdej chwili każda krowa jest monitorowana, mam widoczne w programie okna inseminacyjne, które pokazują mi czas, kiedy daną krowę należy pokryć – mówi hodowczyni. Dzięki czemu rozród i odchów cieląt jest niezwykle efektywny – okres międzywycieleniowy wynosi – 368 dni – co jest dumą hodowczyni.

Hodowla wysokowydajnych krów mlecznych wymaga wielkiego zaangażowania i pracy. Na wysokie wyniki produkcyjne pracuje szereg osób, a z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania i produkty. Warto wybrać takie, które będą rzeczywiście efektywne. Naszym wspólnym celem jest pomoc hodowcom w optymalizacji ich działalności w kierunku rentowności i zrównoważonego rozwoju.

#Bliskohodowcy

#Agrocentrum

Następny wpis30 lat RAZEM
Dane rejestracyjne

Sąd Rejonowy w Białymstoku,
XII Wydział Gospodarczy
KRS: 0000047639

ISO 22000:2005

Wytwórnie Pasz:

Agrocentrum Sp. z o.o.
Kałęczyn 8, 12-200 Pisz
ul. Elewatorska 5, 19-203 Grajewo

NIP: 721-000-13-34,
REGON: 450020758
Kapitał zakładowy: 1.700.000 PLN

Adres:

Agrocentrum Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 1, 18-500 Kolno

centrala - tel. +48 87 424 17 60
fax: +48 87 424 17 99
e-mail: biuro@agrocentrum.pl